FAQ
Zapraszamy do zapoznania się z naszą bazą wiedzy i najczęściej zadawanymi pytaniami.
Moreno – sprawdzony dystrybutor osłon okiennych
Rolety i żaluzje – Warszawa
Firma Moreno z Warszawy to ceniony przez klientów dystrybutor dekoracji okiennych. W ofercie firmy klienci znajdą szeroki wybór rolet wykonanych z bogatej palety materiałów i kolorów. Nasz asortyment obejmuje zestaw modnych modeli. Oferta firmy została wyselekcjonowana przez naszych handlowców tak, aby spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
Oferujemy:
- rolety materiałowe
To bardzo modne i praktyczne rozwiązanie w zakresie osłon okiennych. Ich popularność wśród klientów wynika z prostoty obsługi oraz łatwości utrzymania w czystości. - rolety dachowe
Dzięki specjalnemu systemowi prowadzenia, rolety dachowe są proste w obsłudze, zaś solidność mechanizmu sprawia, że wytrzymują one trudy codziennej eksploatacji. Zapewniają najwyższy poziom ochrony przez słońcem. Oferowane są w dwóch systemach: standardowym i dekolux. - rolety kasetowe
Rolety kasetowe przystosowane są do montażu w oknach drewnianych, aluminiowych oraz PCV. Jest to rozwiązanie dla osób, które są zwolennikami subtelnej zabudowy w zakresie osłon okiennych. Rolety kasetowe doskonale wkomponowują się w konstrukcję ramy okiennej. Dzięki montowaniu do listew przyszybowych, nie ingerują mechanicznie w konstrukcję ramy. - rolety wolnowiszące
Rolety wolnowiszące łączą walor wizualny z funkcjonalnym. Dobrze prezentują się we wszystkiego rodzaju wnętrzach, a ponadto skutecznie chronią przez promieniami słonecznymi. Dodatkowo mogą służyć jako ekrany projekcyjne. Dzięki specjalnej konstrukcji, produkty są bardzo trwałe i służą klientowi przez lata. Rolety dostępne są w szerokiej gamie kolorów. - rolety wielkogabarytowe C-MAX
To system zasłon przeznaczonych do okien o dużych wymiarach, specjalnie opracowane z myślą o szerokim zastosowaniu w budynkach użyteczności publicznej. Rolety wielkogabarytowe mogą być sterowane elektrycznie. - rolety dzień/noc
Rolety tego typu mogą być wykonane w systemie kasetowym lub wolnowiszącym. Są łatwe w codziennej eksploatacji – można je w szybki sposób wyczyścić. Ze względu na materiał, który jest impregnowany, na roletach dzień/noc nie osadza się kurz.
Dopasowanie i pomierzenie żaluzji do okna wewnątrz pomieszczeń nie jest zadaniem trudnym, aczkolwiek wymaga precyzji i dokładności. Podstawowe narzędzia do mierzenia i mocowania żaluzji wewnętrznych: poziomnica, wiertarka, miarka, ołówek, linijka i śrubokręt. Znacznie bardziej skomplikowane jest montowanie żaluzji zewnętrznych; wymaga ono i większego zestawu narzędzi, i fachowej, specjalistycznej wiedzy.
Sposoby mocowania żaluzji okiennych wewnątrz pomieszczeń
Są cztery podstawowe sposoby mocowania zwykłych żaluzji lamelowych wewnątrz pomieszczeń, co determinuje sposób ich wymierzania.
Żaluzje mogą być montowane:
- wewnątrz wnęki okiennej,
- na zewnątrz wnęki okiennej,
- do ramy okna,
- do sufitu.
Niżej omówimy zasady mierzenia żaluzji przy każdym z wymienionych sposobów montażu.
Montaż wewnątrz wnęki okiennej
Szerokość żaluzji powinna być o 4 cm mniejsza od szerokości ościeżnicy okiennej, co znaczy, że z każdej strony musi pozostawać po 2 cm, natomiast wysokość może być taka jak wysokość ościeżnicy, chociaż praktyczniejsze będzie, gdy zrobimy żaluzję o 2 cm krótszą. Żaluzję należy umocować na takiej wysokości, aby po jej całkowitym złożeniu możliwe było otwarcie okna.
Montaż na zewnątrz wnęki okiennej
W tym przypadku, w celu dobrego zacienienia, żaluzja powinna być aż o 20 cm szersza od wnęki okiennej, to znaczy musi wystawać poza jej obręb po 10 cm z każdej strony. Samo mocowanie wykonywane jest powyżej obrysu wnęki. Przed zamontowaniem żaluzji należy także upewnić się, czy po jej złożeniu możliwe będzie otwieranie okna. Ten sposób montowania żaluzji lepiej zakrywa całe okno i pozwala precyzyjniej dostosowywać stopień zaciemnienia do potrzeb użytkownika.
Montaż do ramy okna
Tutaj szerokość żaluzji powinna być większa o 3 cm od szerokości szyby, to znaczy musi wystawać poza obręb szyby po 1,5 cm z każdej strony. Żaluzję należy zamontować w taki sposób, aby nie utrudniała dostępu do klamki.
Montaż do sufitu
Tutaj, podobnie jak przy montowaniu na zewnątrz wnęki okiennej, żaluzja powinna być szersza od wnęki o 20 cm, to znaczy musi wystawać poza jej obrys po 10 cm z każdej strony, co będzie umożliwiało właściwe zaciemnianie pomieszczenia. Wysokość żaluzji powinna być nie mniejsza niż zsumowana wysokość wnęki i odległość od wnęki do sufitu, chociaż wskazane jest, aby była dłuższa o co najmniej 10 cm.
Co jeszcze warto wiedzieć o montowaniu żaluzji wewnętrznych
Pamiętajmy, że mamy różne rodzaje żaluzji wewnętrznych, a wśród nich: żaluzje lamelowe (o różnych szerokościach lameli), żaluzje poziome weneckie i żaluzje pionowe, czyli wertikale. Sposoby ich dopasowywania i montowania mogą w szczegółach różnić się od siebie. Niemniej zawsze należy pamiętać o tym, by tak je montować, aby nie utrudniały one otwierania okien.
Montowanie żaluzji okiennych zewnętrznych
Montowanie żaluzji okiennych zewnętrznych jest znacznie bardziej skomplikowane i pracochłonne niż żaluzji wewnętrznych. Wymaga ono wykonania tylu różnych pomiarów i dopasowań, że łatwo popełnić tutaj pomyłki, które mogą być finansowo dosyć kosztowne. Najlepszym wyborem tutaj jest zatrudnienie doświadczonych montażystów, którzy wykonają instalację żaluzji profesjonalnie i dodatkowo dadzą na to gwarancję. Sam montaż w stosunku, do ceny rolet nie jest zbyt kosztowny, dlatego warto ponieść jego koszty, aby nie narazić się na większe straty finansowe.
O zaletach rolet okiennych chyba nie trzeba nikogo już przekonywać. Jeśli tradycyjne zasłony potrafią nas doskonale osłonić przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz i zapewnić nam odpowiednią dozę intymności, to już z całą pewnością nie dadzą nam tego, co potrafią nam dać rolety w czasie gorącego lata i upalnych dni. Rolety, wykonywane ze specjalnych materiałów, znacznie skuteczniej odbijają promienie słoneczne niż jakiekolwiek zasłony. Jednakże rolety także się brudzą. W niniejszym artykule podpowiemy jak sobie skutecznie poradzić z czyszczeniem rolet wykonanych z materiałów tkanino-podobnych.
Rada najważniejsza
Nie pierzemy rolet w pralce ani ich nie prasujemy. Takie zabiegi mogą zniszczyć specjalnego rodzaju apreturę, którymi materiał tworzący roletę jest pokryty. Apretura taka absorbuje promienie UV, a jej zniszczenie pozbawi żaluzję właściwości przeciwsłonecznej ochrony. Ponadto rolety okienne zazwyczaj wykonywane są ze specjalnych tkanin poliestrowych, które pod wpływem nadmiernego gorąca mogą się fałdować i kurczyć.
Cztery pozostałe rady
- Zabierając się do czyszczenia rolet, wybierzmy słoneczny dzień, dzięki czemu dostrzeżemy wszystkie, nawet najmniejsze zabrudzenia na roletach.
- Jeśli zabrudzenia są typowe i są one wynikiem normalnego użytkowania, to nie zdejmujmy rolet z okna. Najlepiej je czyścić wiszące, bezpośrednio przy oknie. Dzięki temu unikamy trudności związanych z ich ponownym montażem, a także lepiej dostrzegamy zabrudzenia. Rolety ściągamy tylko wtedy, kiedy doszło do ich silnego poplamienia i konieczności zastosowania specjalnych technik czyszczących.
- Wystarczające jest zazwyczaj użycie wilgotnej ściereczki, jednak przy trudniejszych zabrudzeniach, np. tłuszczem możemy użyć jakiegoś łagodnego detergentu. Aby jednak uniknąć niepożądanych odbarwień, zaaplikujmy detergent na jakąś niewidoczną część materii, na przykład tę, która jest połączona bezpośrednio z rolką lub z uchwytem. Jeśli nie zauważymy żadnych zmian, to możemy tym środkiem wyczyścić całą roletę.
- Niekiedy wystarczy użycie odkurzacza z końcówką szczotkową, szczególnie przy czyszczeniu rolet typu „dzień i noc”. Czasami przydać się też może zwykła szkolna gumka do mazania.
Uwagi generalne
Najczęściej producent czy dostawca lub monter rolet dostarcza notkę informacyjną o rodzaju materiału, z którego je wykonano i sposobach ich użytkowania, czyszczenia i konserwacji. Starajmy się zawsze postępować zgodnie z tymi instrukcjami. Oczywiście w warunkach domowych nasze instrukcje ulegają często zawieruszeniu. W takim wypadku postępujmy szczególnie ostrożnie przy dobieraniu detergentów lub innych chemicznych środków czyszczących. Pamiętajmy także, że czyszczenie rolet możemy zawsze powierzyć profesjonalnej firmie czyszcząco-sprzątającej.
Montowanie rolet zewnętrznych nie jest wcale tak skomplikowane i jeśli wie się, od czego zacząć, okazuje się, że to jednak stosunkowo proste zadanie.
Najpierw musimy zdecydować się, jaką roletę wybieramy. Wyróżniamy ich dwa konkretne typy:
- Rolety adaptacyjne – czyli takie, które zostają zamontowane w domu, w którym wstawiono już okna,
- Rolety do zabudowy – najczęściej montuje się je w domu, który jest dopiero stawiany, w tym celu wstawia się odpowiednią dla rolety kasetę.
Co powinniśmy sprawdzić przed przystąpieniem do działania?
- Wielkość rolety względem okna – nie powinna być ani za mała, ani za duża,
- Kompletność posiadanego zestawu – brak jakiegokolwiek elementu może skutecznie uniemożliwić nam zamontowanie rolety.
Jeśli zdecydujemy się na rolety adaptacyjne, powinniśmy wybrać raczej typ standardowy – pozwoli on na montaż bez konieczności ingerencji w ścianę budynku. Jeśli ściana jest otynkowana, możemy tam zamontować dodatkowo skrzynkę do rolety. Musimy jednak wtedy podkuć nadproże okna, a następnie uzupełnić je elewacją. To dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają dom własnościowy. W przypadku kamienic sprawa jest utrudniona – o ile nie jesteśmy ich właścicielami, raczej nie wolno nam ingerować w zewnętrzne ściany budynku.
Jak montujemy rolety zewnętrzne?
W przypadku rolet adaptacyjnych montujemy najpierw profil na górną część okiennej ramy (tak się dzieje w przypadku lewoskrętnych prowadnic), a następnie używamy taśmy rozprężnej. Pozwoli to nam na odpowiednie uszczelnienie połączeń. Jeśli dobrze wymierzyliśmy prowadnice, dostosowujemy je teraz do wymiarów i skosu parapetu. Możemy je zamontować zarówno na ścianie domu (tutaj używamy z kolei prowadnic prawoskrętnych), jak i na ramie. W tym pierwszym przypadku pancerz będzie bardziej oddalony od ramy niż w drugim. Pamiętajmy o dobrym pionowaniu rolet!
Jeśli chcemy zamontować rolety elektryczne, musimy odpowiednio poprowadzić przewody. Nie wolno nam jednak przyłączać więcej niż jednego silnika do przełącznika! Żeby to zrobić, musimy posiadać właściwe sterowniki. Rzecz jasna, należy również pamiętać o zabezpieczeniu przewodu oraz podłączeniu go pod bezpiecznik.
Pamiętajmy też, że kiedy decydujemy się na rolety zewnętrzne, powinniśmy umieścić je na wszystkich oknach, nie tylko tych od strony południowej. Roleta zewnętrzna ma chronić okna jako takie, dlatego taką inwestycję musimy dokładnie przemyśleć.
Pytanie to stawiamy sobie właściwie co roku, mając już serdecznie dość komarów i innych niechcianych gości, którzy zwłaszcza latem lubią nawiedzać nasze domy i mieszkania. To właśnie tę ciepłą porę roku umiłowały sobie insekty wieczorami wręcz całymi chmarami lgnące do światła. Kiedy na koniec nieznośnie skwarnego dnia chcielibyśmy wpuścić do wnętrz odrobinę wieczornego chłodu, te skutecznie utrudniają nam to swoją obecnością. Mogą kąsać, a swoim bzyczeniem są w stanie rozstroić nawet stalowe nerwy. Na szczęście dobrze dopasowana do okna moskitiera pozwala raz i na dobre zapomnieć o owadach – i to nie tylko latem. W budynkach usytuowanych niedaleko zbiorników wodnych czy lasów, a więc tam, gdzie znajdują się największe skupiska wszelkich owadów, osłony na okno sprawdzą się w ciągu całego roku. Swoje zastosowanie znajdą one również w miastach, gdzie ochronią przed przedostawaniem się do pomieszczeń kurzu i szkodliwych zanieczyszczeń.
Dostępne modele moskitier
Najczęściej wybierany model moskitier to moskitiery ramkowe – są najbardziej funkcjonalne, a dobrze dopasowane do okien mogą stać się ich ozdobą. Proponowane przez nas ramki aluminiowe można dostosować kolorystycznie do ram okiennych tak, by właściwie wcale się nie wyróżniały. Podobnie rzecz ma się z naciąganą na nie siatką z włókna szklanego – neutralny kolor (czarny, brązowy czy szary) nie przesłoni widoków, a będąca ochroną przed owadami osłona nawet nie rzuci się w oczy. Co bardzo istotne, nasze moskitiery montowane są tak, aby nie naruszać struktury ram okiennych czy drzwiowych. Tak samo demontaż osłon nie stanowi dla nich żadnego zagrożenia i można wykonywać go samodzielnie, np. przed myciem szyb. W ofercie znajdują się również moskitiery rolowane, które w każdym momencie można zwinąć oraz plisowane, po złożeniu zajmujące bardzo niewiele miejsca. To od Państwa indywidualnych potrzeb powinien zależeć wybór modelu moskitiery na domowe okna – w zależności od tego, czy zależy nam tym, by wnętrza domów były stale chronione przed wpadaniem do nich owadów, czy też na osłanianiu ich tylko o określonych porach, np. wieczornych lub nocnych.
Oczywiście liczą się nie tylko model i kwestie kolorystyczne. Istotne są także dostosowane do okna wymiary moskitiery, dlatego przed kupnem osłon należy dokładnie zmierzyć ramy okienne od zewnątrz. Produkty mogą zostać wykonywane na wymiar, zatem nadadzą się do absolutnie każdych okien i drzwi. W razie czego nasza firma chętnie pomoże Państwu dokonać właściwego wyboru – zainteresowanych zachęcamy do kontaktu!
Rolety dzień/noc mają charakterystyczne zastosowanie – pozwalają bowiem w efektywny sposób natężać światło w danym pomieszczeniu. Łatwo się z nich korzysta, dlatego też ludzie chętnie się na nie decydują. Można je bardzo prosto samemu zamontować w ramie okiennej. Nie potrzeba do tego żadnego specjalisty. Zazwyczaj wystarczy po prostu piankowa taśma klejąca albo proste, bezinwazyjne uchwyty, które nie będą niszczyć naszej ściany. To ich główna zaleta – nie ma potrzeby wiercenia otworów w ścianie, a w konsekwencji nie istnieje konieczność tynkowania ściany na nowo.
Wybierz rolety dzień/noc i ciesz się światłem bądź ciemnością
Rolety dzień/noc są dość oryginalne – nazywa się je „duo” bądź „zebrą” ze względu na ich dość nietypowy wygląd. Zazwyczaj wykonuje się je z cienkiego poliestru lub innego podobnego materiału. To naprzemiennie ułożone pasy gwarantujące pełną dowolność w tworzeniu klimatu w danym pomieszczeniu. Używa się ich podobnie jak zwykłych rolet – dzięki odpowiedniemu przesuwaniu regulujemy zaciemnienie w danym pomieszczeniu. Świetnie nadają się one między innymi do sypialni, tam, gdzie nie chcemy, by budziło nas światło słoneczne. Są też dobrym wyborem do łazienki – zapewniają swoistą dyskrecję. Można ich jednak użyć w całym domu – wszędzie znajdą one swoje zastosowanie.
Spośród zalet rolet dzień noc wyróżniamy przede wszystkim wielką ilość wzorów oraz materiałów do wyboru. W tym wypadku możemy dokonać dowolnej aranżacji w naszym domu, nie psując wcześniej przygotowanego stylu. Co więcej, taka roleta może świetnie uzupełnić styl nowoczesny lub loftowy.
Rolety dzień/noc łatwo się czyści – wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką. Nie ma potrzeby ich ściągania, nie zbierają też tak kurzu jak, na przykład, firany.
Warto zainwestować w rolety dzień/noc
Rolety dzień/noc są też stosunkowo tanie. To duża zaleta względem jakości. Mają też duże walory estetyczne i są obecnie bardzo modne. Ich zakup jest prawdopodobnie najlepszym wyborem spośród wszystkich rolet wewnętrznych ze względu na łatwość w montażu oraz szeroki wachlarz zastosowań. Bardzo dobrze sprawdzają się nawet przy bardzo wysokich oknach. Dają duże poczucie prywatności, bowiem za ich sprawą można uniknąć ciekawskich spojrzeń przechodniów czy sąsiadów. Pozwalają na pełen wypoczynek nawet w bardzo słoneczny dzień. Na rynku mamy bardzo duży wybór takowych rolet, toteż możemy dostosowywać je do indywidualnych preferencji. Są bardzo uniwersalne, dlatego też stanowią poważne konkurencje dla firan czy zasłon.
Kiedyś w oknach domów, mieszkań i obiektów użytkowych królowały aluminiowe żaluzje, dziś raczej nie cieszące się aż taką popularnością, choć nadal uważane za nowoczesne i z chęcią wykorzystywane. Następnie na wiele lat serca skradły nam tkaninowe rolety – te okazały się uniwersalnym rozwiązaniem niemal do wszystkich wnętrz. Dziś, chcąc znaleźć dla siebie coś całkowicie nowego, odchodzimy od nich, a nasz wybór pada na trwałe, solidne i nieprawdopodobnie efektowne żaluzje drewniane. Jaka jest ich największa zaleta? Przede wszystkim naturalny urok materiału, z którego są wykonywane.
Nie tylko dla miłośników stylu eko
Naturalne piękno drewna zostanie docenione nie tylko wśród zwolenników ekologicznego stylu życia, ale także wszystkich ceniących sobie niepowtarzalność produktu. Drewniane wyroby cieszą oko mnogością gatunków surowca, ich odcieni oraz unikatowością usłojenia. Żaluzje wykonane z naturalnych listewek to idealny wybór dla każdego, kto chciałby stworzyć w domu przytulny klimat. Taki sposób zaciemnienia okien wspaniale podkreśli wnętrza urządzone w różnych stylach, w szczególności eleganckim, klasycznym czy rustykalnym, każdorazowo dodając aranżacjom uroku.
Dlaczego warto?
Drewniane osłony na okna nie tylko są w stanie wprowadzić do wnętrz ciepłą atmosferę i stanowić elegancką ozdobę (w szczególności w zestawieniu z drewnianymi ramami okiennymi). Żaluzje te cechuje również funkcjonalność – skutecznie chronią przed promieniami słonecznymi, a wykonane ze starannie dobranego, dobrego gatunkowo materiału są niezwykle wytrzymałe i łatwe do utrzymania w idealnym stanie. By robiły wrażenie zadbanych, wystarczy regularne wycieranie listewek suchą ściereczką oraz stosowanie preparatów do konserwowania drewna, które nadadzą im blasku. Naturalne dodatki sprawdzą się w większości wnętrz, aczkolwiek ze względu na właściwości drewna raczej nie stosuje się ich w kuchniach i łazienkach, gdzie surowiec byłby stale narażony na działanie wilgoci, a tym samym skłonny do skracania swojej trwałości (chociaż dzięki nałożeniu kilku warstw lakierów ochronnych można temu całkowicie zapobiec). Żaluzje mogą zostać zamontowane do ram okna w taki sposób, by nie naruszyć ich struktury, do sufitu lub ściany.
Produkty wykonywane są na wymiar, zatem mogą zostać dostosowane do dowolnych ram okiennych w zależności od Państwa indywidualnych potrzeb. Od rozmiaru, a także innych cech zamawianych wyrobów (w tym między innymi gatunku i koloru drewna) zależy ich ostateczna wycena.
Żaluzje drewniane to kwintesencja dobrego smaku, dlatego nie może ich zabraknąć w eleganckich wnętrzach Twego domu!
Decydując się na zamontowanie rolet, mamy świadomość tego, że poza swymi praktycznymi funkcjami, które mają pełnić, będą one również stałym elementem dekoracyjnym naszego mieszkania czy też biura. Dlatego, na ogół bardzo starannie dobieramy taki rodzaj tkaniny do rolet, aby jej kolorystyka i wzór współgrały z pozostałymi elementami wystroju naszych pomieszczeń. Dobrej jakości tkaniny są zmywalne i łatwo z nich usunąć niewielkie plamki i zabrudzenia. Niestety bywa tak, że po remoncie mieszkania lub biura kolorystyka naszych rolet nie pasuje już do nowego wystroju pomieszczenia.
Bywa też tak, że pod wpływem działania słońca kolory tkaniny tworzącej roletę blakną lub też, że zostaną tak silnie poplamione, iż nie da się tego już wyczyścić. W takich sytuacjach jedynym wyjściem pozostaje wymiana całej rolety lub też samej tkaniny. O ile pierwsza opcja nie nastręcza większych problemów, to już drugie rozwiązanie jest bardziej pracochłonne, choć teoretycznie może być nieco tańsze. Praktyka na ogół jest jednak inna.
O ile bowiem zamontowanie zupełnie nowej rolety jest stosunkowo szybkim i łatwym zadaniem, to już wymiana samej tkaniny jest o wiele bardziej czasochłonna. W tym celu należy zdjąć roletę, rozebrać całą kasetę, odczepić starą tkaninę, wyczyścić całe urządzenie, zaczepić nową tkaninę i ponownie zamontować całość na oknie. Cała taka operacja zajmuje sporo czasu, a przecież, jak mówi znane powiedzenie „czas to pieniądz”. Większość firm montujących rolety w swej ofercie ma również wymianę samej tkaniny, jednakże współpracując jedynie z kilkoma producentami tych urządzeń, nie przyjmą zlecenia dotyczącego rolet wyprodukowanych przez inne firmy. Zdarzają się również takie rolety, w których wymiana tkaniny w ogóle jest niemożliwa.
Koszt wymiany tkaniny to jej cena oraz wartość robocizny, a ta z uwagi na dużą czasochłonność tej operacji jest dosyć wysoka. Zatem należy szacować, że wymiana samej tkaniny, jest niewiele tańsza od zamontowania całkowicie nowej rolety. Można co prawda próbować samodzielnie wykonać taką wymianę, jednakże nie jest to zadanie proste dla niefachowca, szczególnie wtedy, gdy roleta zawiera mechanizm samo zwijający. Bardzo łatwo tutaj jest uszkodzić lub wyłamać niektóre, bardzo delikatne elementy takiego mechanizmu.
Podsumowując, możemy powiedzieć, że wymiana tkaniny w rolecie jest możliwa, jednakże powinni ją wykonywać doświadczeni montażyści. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że niewiele na takiej wymianie można zaoszczędzić, więc zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie nowych rolet.
Samodzielne wykonanie pomiarów okna wewnątrz pomieszczenia w celu zamontowania przy nich rolet, nie jest zadaniem specjalnie trudnym, aczkolwiek wymaga solidności i precyzji, albowiem od tego zależy w głównej mierze to, czy ostateczny efekt zaspokoi nasze oczekiwania. Znacznie trudniejsze jest mierzenie okien dla zamontowania rolet zewnętrznych i tutaj zdecydowanie zalecamy zatrudnienie fachowca.
Rozróżniamy cztery podstawowe sposoby montowania żaluzji wewnątrz pomieszczeń i to od nich uzależniamy wykonywanie pomiarów:
- Żaluzje w całości mieszczące się wewnątrz wnęki okna
W tym przypadku szerokość samej żaluzji powinna być mniejsza o 4 cm od szerokości ościeżnicy okiennej. Oznacza to, że z każdej strony ościeżnicy należy pozostawić po 2 cm luzu. Natomiast wysokość rolety może być taka sama jak wysokość ościeżnicy, jednakże wygodniej będzie zrobić ją o 2 cm krótszą. Ponieważ jednak istnieją różne typy okien, należy zawsze tak dokonywać pomiarów wysokości rolety, aby po jej złożeniu można było później swobodnie otwierać okno. - Montaż żaluzji do ramy okna
Zamontowanie żaluzji na ramie okna wymaga, aby była ona o 3 cm szersza od szerokości szyby, co oznacza, że musi wystawać poza jej obrys po 1,5 cm z każdej strony. Należy tak wykonać pomiar, aby żaluzja po zamontowaniu nie utrudniała dostępu do klamki okna. - Montaż na zewnątrz wnęki na ścianie okiennej
Tutaj w celu dobrego zacienienia, żaluzja powinna być szersza co najmniej o 20 cm od wnęki okiennej, co oznacza, że musi ona wystawać poza jej obrys z każdej strony po 10 cm. Również w tym przypadku, decydując się na ostateczny pomiar, należy wziąć pod uwagę to, czy po złożeniu żaluzji możliwe będzie swobodne otwieranie okna. - Montaż rolety do sufitu
W tym przypadku także, jak przy montażu na zewnątrz wnęki, roleta winna być szersza od tej wnęki co najmniej o 20 cm. Taka szerokość gwarantuje odpowiednie zaciemnienie pokoju. Natomiast wysokość żaluzji nie może być mniejsza niż zsumowana wysokość wnęki i odległość od jej górnej krawędzi do sufitu. Wskazanym jest jednak, aby ta wysokość była o co najmniej 10 cm dłuższa.
Jak widzimy, wykonywanie pomiaru okien w celu zamontowania żaluzji nie jest zbyt trudne i pracochłonne. Jedynymi narzędziami, jakie będą tutaj potrzebne, są miarka, linijka i ołówek. Nasze wskazówki należy traktować raczej jako rzecz pomocniczą. Pewne tutaj podane liczby będzie czasem należało zmodyfikować, albowiem różne są rodzaje żaluzji i różne typy okien. Jak wszędzie, tak i tutaj należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeśli nie czujemy się na siłach, to zawsze lepiej jest powierzyć to zadanie specjalistom, niż później płacić dwa razy za to samo.
Żaluzje, podobnie jak rolety, przyjęły się z powodzeniem w wielu domach, biurach i innych miejscach. Aby okienne osłony służyły jak najdłużej i prezentowały się efektownie, trzeba dbać o to, aby je w miarę na bieżąco czyścić. W przypadku lekkiego zakurzenia – wystarczy przetarcie ich suchą szmatką. Gdy jednak pojawiają się na nich plamy czy zacieki, wówczas trzeba będzie sięgnąć po środki myjące i takie akcesoria jak np. bawełniana i flanelowa szmatka, ściereczka do kurzu, gąbka i środek nabłyszczający.
Żaluzje najlepiej odkurza się za pomocą specjalnie im dedykowanej szczoteczki, składającej się z 2-7 futrzanych wałeczków. Rozmieszczone są one między sobą w takiej odległości, aby odpowiadały standardowym odstępom piór żaluzji. Tym samym za jednym razem można odkurzyć kilka pasm. Biorąc pod uwagę ich docelową ilość i jak bardzo jest to pracochłonna czynność, z pewnością takie narzędzie ułatwia jej wykonanie. Alternatywnie przydać się może specjalny przyrząd do czyszczenia żaluzji lub wystarczy zaopatrzyć się w specjalną końcówkę do odkurzacza.
Żaluzje najlepiej odkurza się za pomocą specjalnie im dedykowanej szczoteczki, składającej się z 2-7 futrzanych wałeczków. Rozmieszczone są one między sobą w takiej odległości, aby odpowiadały standardowym odstępom piór żaluzji. Tym samym za jednym razem można odkurzyć kilka pasm. Biorąc pod uwagę ich docelową ilość i jak bardzo jest to pracochłonna czynność, z pewnością takie narzędzie ułatwia jej wykonanie. Alternatywnie przydać się może specjalny przyrząd do czyszczenia żaluzji lub wystarczy zaopatrzyć się w specjalną końcówkę do odkurzacza.
Żaluzje czyścimy najpierw na sucho – inaczej nieusunięty kurz przetarty na mokro zostawi tylko nieestetyczne smugi). Po tym zabiegu można przystąpić do przetarcia ich zwilżoną szmatką. Lamele ustawia się najpierw w jedną stronę i je czyści. Później zmienia się ustawienie i powtarza tę czynność.
Jeśli żaluzje są bardzo mocno zabrudzone – wówczas można im nawet „zafundować” kąpiel. Po zdemontowaniu ich z okna zamacza się je w misce z letnią wodą z dodatkiem np. płynu do mycia naczyń (jeśli są białe, można dolać nawet trochę wybielacza). Przeciera się je wówczas gąbką, osusza i montuje z powrotem.
Żaluzje aluminiowe najpierw odkurza się, a dopiero potem poleruje flanelową szmatką. Biorąc pod uwagę, że aluminium matowieje pod wpływem wilgoci – nie wolno ich czyścić na mokro. W przypadku żaluzji drewnianych zaleca się czyszczenie ich na sucho. Do ich odświeżenia potrzebna będzie szmatka i środek nabłyszczający do mebli drewnianych. Gdy jednak ich stan wymaga większego odczyszczenia, to wówczas warto przetrzeć je szmatką moczoną w wodzie z płynem do mycia drewna. Po przetarciu i osuszenia każdej lameli można ją dodatkowo spryskać środkiem do nabłyszczania powierzchni drewnianych i przetrzeć suchą szmatką.
Żaluzje skórzane można odkurzyć, używając do tego specjalnej końcówki z włosiem. Nie wolno czyścić ich na mokro, gdyż wilgoć zniszczy materiał – sprawi, że on popęka. Do żaluzji bambusowych można zastosować odkurzanie, a po nim – czyszczenie na mokro. Z kolei żaluzje, które mają listki wykonane z tkaniny najlepiej czyścić na sucho i zgodnie z zaleceniem producenta.
Warto również pamiętać o tym, aby do czyszczenia żaluzji nie używać preparatów bazujących na rozcieńczaczach lub rozpuszczalnikach.
Coraz więcej osób decyduje się na to, aby zamiast tradycyjnych zasłon czy firanek w oknach zawiesić rolety wewnętrzne. Do ich największych atutów zalicza się to, że nadają pomieszczeniom przestrzenności i powiększają je optycznie. Do tego są proste w montażu i łatwo można je utrzymać w czystości. Biorąc pod uwagę, jak wiele jest interesujących wzorów i kolorów oraz jak duży jest wybór materiałów, z jakich można je zamówić, dają wielkie pole manewru w zakresie rozwiązań dekoracyjnych. Można postawić na wersje stonowane lub na oryginalne kontrasty. Pozwalają również w indywidualny sposób regulować intensywność światła w danym pomieszczeniu.
Różne opcje zawieszenia
Decydując się na montaż rolet w oknach, można wybrać różne opcje ich zawieszenia. Wszystko zależy od tego, jak bardzo zależy nam na tym, aby odegrały one rolę dekoracyjną. Można je przykręcić do ściany lub zamontować na karniszu. Możliwe jest także przymocowanie ich do samego okna, co raczej jest zalecane i stosowane w przypadku małych okien, niewielkiej ilości miejsca czy też wtedy, gdy zależy nam na tym, aby uniknąć szczelin, przez które będzie dostosować się do wnętrza światło. Jeśli chodzi o montaż na ścianie bądź na karniszu – w obu przypadkach zacząć trzeba od przewiercenia uchwytów.
Dla miłośników częstszych zmian w aranżacjach
Karnisze pozwalają na częstsze metamorfozy w danym wnętrzu. Aby powiesić na nich rolety wewnętrzne, trzeba pamiętać o tym, że należy doszyć specjalne szelki, na których będą się znacznie efektowniej prezentować. Jeśli więc ktoś lubi zmiany w aranżacjach, to z pewnością karnisze będą tu bardziej praktycznym rozwiązaniem. W razie potrzeby i zmiany gustu będzie można na nich powiesić zasłony lub firanki. Przy montażu karniszy trzeba uwzględnić dodatkowe 30 cm po obu stronach okna.
Dla tych, co wolą jedno rozwiązanie na wiele lat
Dla tych, którym wystarczy raz wybrany styl aranżacji na wiele lat, lepszą opcją będzie zamontowanie rolet wewnętrznych do ściany. W tym przypadku można skorzystać np. z rolet rzymskich, które nadają bardzo eleganckiego wymiaru każdemu pomieszczeniu. Aby przymocować je do ściany, trzeba wziąć pod uwagę, że po obu stronach okna potrzebne będzie około 10 cm.
Bez względu na to, jakie rozwiązanie zostanie wybrane, przed zrobieniem zakupów rolet wewnętrznych należy dokładnie wymierzyć dostępną przestrzeń. Oprócz tego – jeśli pozwalają na to warunki techniczne – dla spójnego efektu wizualnego lepiej zdecydować na podobnie montowane dekoracje okienne w całym domu/mieszkaniu.
Do różnego rodzaju rozwiązań aranżacyjnych wykorzystać można zasłony panelowe. Idealnie nadają się nie tylko jako praktyczna ozdoba dekoracyjna na okno, ale również zamiast … drzwi czy ścianek działowych. Zasłony panelowe, zwane również Panel Track, z powodzeniem mogą pełnić funkcję parawanu. Rozdzielić dzięki nim można m.in. kuchnię i część jadalną, kuchnię i przedpokój, w salonie wyodrębnić miejsce do zabaw dziecięcych albo zakryć dzięki nim część sypialnianą.
Dowolność łączenia wzorów, kolorów i faktur
Wszystko to za sprawą tworzących zasłony panelowe szerokich, układających się pionowo, pasów tkaniny, mających najczęściej od 40 cm do 100 cm szerokości. Najczęściej wykonuje się je z poliestru. W zależności od gustu oraz aranżacji danego wnętrza można zdecydować się na gładkie lub na wzorzyste faktury, w najróżniejszych kolorach. Można postawić na jedno rozwiązanie lub w dowolny sposób połączyć wzór, fakturę i odcień. Jeśli zależy nam na tym, aby nie przepuszczała ona światła, wystarczy tylko wybrać odpowiednią tkaninę.
Prosty mechanizm
Montaż i demontaż zasłon panelowych jest bardzo prosty. Zamocować je można do uchwytów w ścianie lub do pojedynczej, lub wielotorowej szyny na suficie. W tym ostatnim przypadku dostępne są warianty nawet do pięciu torów. Dodatkowo ich mechanizm działania nie jest skomplikowany. Zasłony panelowe mogą być zsuwane podobnie jak kurtyna lub przyciągane na jedną stronę, lub na boki. Inną alternatywą są standardowe modele, czyli takie, które sterowane są ręcznie, za pomocą sznurka. Oprócz tego wykonuje się modele obsługiwane elektrycznie, za pomocą pilota.
Tanie i proste rozwiązanie
Zasłony panelowe są ciekawą i prostą w montażu alternatywą dla typowych drzwi wewnętrznych. To też znacznie tańsze rozwiązanie i z pewnością doskonałe zwłaszcza w pomieszczeniach o niedużej wielkości, w których liczy się każdy metr praktycznie zagospodarowany. Często decydują się na nie także osoby, które stawiają na oryginalne pomysły w aranżacjach wnętrz. Modne i eleganckie wpiszą się praktycznie w każdą stylizację. Ich atutem jest również to, że nawet jeśli znudzi lub zniszczy nam się dany układ materiałów, to można wymienić pojedynczy panel, bez konieczności zmiany całego zestawu.
Nietrudno je również utrzymać w czystości. Najprościej i najbezpieczniej jest przecierać zasłony panelowe wilgotną, miękką ściereczką, która nie będzie rozmazywać niesuniętego kurzu. Warto też zapoznać się z instrukcją producenta w tym zakresie.
Osłony zewnętrzne, czyli rolety zewnętrzne to dziś bardzo popularne rozwiązanie stosowane nie tylko w przypadku prywatnych domów czy mieszkań, ale również budynków firmowych i innych. Montuje się je na zewnątrz budynku, przed ramami okiennymi.
Mogą być sterowane ręcznie lub przy wykorzystaniu różnego rodzaju napędów. Wyróżnia się trzy rodzaje rolet:
- natynkowe – najbardziej popularny typ osłon zewnętrznych, są bardzo wytrzymałe i funkcjonalne. Montuje się je we wnęce okiennej lub na murze. Polecane są zwłaszcza do już istniejących budynków, gdyż ich zamontowanie nie wiąże się z modernizacją. Decyzję o ich założeniu można podjąć w każdej chwili;
- podtynkowe – przylegają najbliżej ona i pozwalają uzyskać najlepszy bilans energetyczny pomieszczenia. Ponadto ładnie się prezentują, ponieważ skrzynka jest schowana w specjalnej wnęce w nadporożu. Decyzja o ich zastosowaniu powinna zostać podjęta jeszcze na etapie projektowym;
- naokienne – czyli nakładane na ramę okienną, stanowią nieodłączny element okna. Dlatego ten typ rolet powinien być już uwzględniony podczas tworzenia projektu. Można je zabudować w różny sposób, łącznie z całkowitym zakryciem.
Główną zaletą osłon zewnętrznych jest ich szeroka funkcjonalność. Poza tym, że mogą stanowić integralną ozdobną część budynku, spełniają jeszcze wiele innych funkcji.
Zwiększają np. poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i użytkowników. Ze względu na to, że są produktami zaawansowanymi technologicznie, zapewniają większą prywatność i ochronę antywłamaniową. Opóźniają czas włamania, a te, które są typowymi antywłamaniowym, mają dodatkowo jeszcze odpowiednio wzmocnioną konstrukcję i są solidnie montowane do ścian budynku.
Korzyści z rolet zewnętrznych odczuwa się także podczas wielkich upałów. Zaciągając je, można otrzymać w pomieszczeniu odpowiednią temperaturę i zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się przez to, że światło słoneczne odbija się od nich. Dlatego we wnętrzach zyskuje się przyjemny chłód.
Rolety zewnętrzne poza ochroną przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi, sprawdzają się przy innych zjawiskach atmosferycznych takich jak: opady deszczu, śniegu, gradu. Tego typu osłona przydaje się także w okresie zimowym, gdyż zapewnia izolację termiczną i przyczynia się do znacznej oszczędności energii cieplnej. Pomiędzy roletami a oknem powstaje coś na kształt podsuszki powietrznej, która działa na zasadzie dodatkowej warstwy izolującej. Osłony zewnętrzne mają też właściwości akustyczne, zapewniając mniejszą odczuwalność hałasu z zewnątrz.
Okna skośne, trapezowe, okrągłe, trójkątne, wielokątne i inne o nietypowych kształtach dziś już nie stanowią problemu dla producentów rolet i żaluzji. Są bardzo popularne z racji swojego oryginalnego wyglądu i coraz częściej stosowane zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie. Spotkać je można też bardzo często na poddaszach starych budynków. Tylko na pozór trudno je zasłonić – można sięgnąć po indywidualne rozwiązania. Niesymetryczne okna wymagają specjalnych rozwiązań, aby zapewnić skuteczną ochronę przed zbytnim nasłonecznieniem, opadami, wiatrem czy włamaniem. Jednak w i w tym zakresie można wyszukać propozycje, które nadają się zamontowania pionowo lub poziomo i otwierać się mogą w różnych kierunkach.
Do nieregularnych okien polecana są szczególnie żaluzje/rolety:
- plisowane,
- kasetowe,
- pionowe,
- wolnowiszące.
Rolety plisowane sprawdzą się zarówno w przypadku tradycyjnych okien prostokątnych, jak i trapezów, półokręgów, trójkątów itp. Mogą być w formie harmonijki rozciąganej i ściąganej na całej długości okna lub wolnowiszące albo ukryte w prowadnice. Łączą w sobie elegancką stylistykę i wysoką ergonomię – dlatego wpisują się praktycznie w każde wnętrze. Wyposażone są w samohamujący mechanizm sterujący, który pozwala ustawić roletę plisowaną na dowolnej wysokości. Nie tracą przy tym swoich właściwości ochronnych i termicznych. Bogata kolekcja wzorów i kolorów tkanin, rozpraszających światło, zaciemniających, antyrefleksyjnych oraz transparentnych sprawia, że plisę można dobrać do każdego wnętrza. Do tego jeszcze są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości.
Do okien trapezowych pasować mogą np. rolety kasetonowe. Posiadają one kasety ustawiane na liniach prowadnic, dzięki czemu bez ingerencji w elementy nośne budynku można je zamontować w ościeżnicach okiennych. Przez to, że tkanina jest szczelnie zamknięta wewnątrz kasety, nie blaknie pod wpływem słońca i wolniej się niszczy. Rolety kasetonowe są zawsze w takiej samej odległości od szyby – nawet jeśli uchyli się okno. Przy tym typie rolet jest ono zawsze szczelnie zasłonięte – nie powstają prześwity po bokach tkaniny.
Z kolei rolety wolnowiszące utrzymują się tylko na rolce zamontowanej w górnej części futryny lub na ścianie nad oknem. Są tanie i mniej inwazyjne w porównaniu np. do kasetonowych. Okno można być uchylone także wówczas, gdy rolety wolnowiszące są zaciągnięte.
Ostateczny wybór uzależniony więc będzie w głównej mierze od kształtu okna oraz indywidualnych preferencji.