Jesteśmy tu dla Ciebie! Zadzwoń lub napisz: 535-305-303 | zaluzje-warszawa@zaluzje-warszawa.eu

Rolety – co może się zepsuć?

Hamulec

Rolety w kasecie i rolety wolno wiszące posiadają hamulec, dzięki któremu roleta zatrzymuję się w momencie, w którym chcemy. Kiedy hamulec przestaje prawidłowo działać, materiał zaczyna swobodnie opadać na dół.

Najczęściej dzieje się tak w przypadku, gdy do sterowania rolety zamiast używać koralika, ciągniemy za dolny obciążnik materiału. Pamiętajmy zatem aby do regulacji używać wyłącznie koralika.

Roleta może być także przegabarytowana, czyli po prostu zbyt szeroka lub wysoka, wówczas hamulec nie wytrzymuje ciężaru i zaczyna szwankować. Istotne jest więc dopasowanie systemu do wymiarów rolety.

Co prawda hamulec jest wymienną częścią rolety i w każdej chwili można dokonać jego wymiany, jednak przy prawidłowym użytkowaniu rolety oraz profesjonalnym montażu nie będzie ulegał awarii.

Zerwany koralik

W roletach do sterowania służy wspomniany wyżej koralik. Zdarza się, że ulega zerwaniu (szczególnie, gdy ma już kilka lat). Aby tak się nie stało pamiętajmy, że należy obsługiwać go poprzez płynne ruchy, nie szarpiąc i nie robiąc tego w sposób szybki.

Stopery

Na koraliku znajdują się tzw. stopery, których zadaniem jest blokowanie materiału, aby nie zwinął się w całości do kasety. Przy gwałtownym podciąganiu rolety mogą odpaść, dlatego ważne jest, aby roletę obsługiwać z odpowiednią siłą.

Nitka na boku materiału

Zdarza się, że materiał w rolecie zaczyna się siepać. Jeśli zauważymy, że z bocznej części rolety wystaje nitka, należy niezwłocznie ją uciąć na równo z materiałem, aby nie zaczęła się nam wkręcać w hamulec.

Jeśli będziemy pamiętać o wszystkich wyżej wspomnianych czynnościach rolety posłużą nam przez długi czas – aż do momentu kiedy będziemy chcieli zamontować coś nowego.