Jesteśmy tu dla Ciebie! Zadzwoń lub napisz: 535-305-303 | zaluzje-warszawa@zaluzje-warszawa.eu

Żaluzje drewniane, bambusowe i aluminiowe. Co najczęściej się zużywa i na co zwracać uwagę.

Żaluzje najczęściej podciągamy i opuszczamy przy pomocy sznurka, który przechodzi przez znajdujący się w rynnie górnej hamulec. Po kilku latach częstego użytkowania żaluzji sznurek zaczyna się wycierać i żaluzja powoli opada mimo pozycji zablokowanego hamulca. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest podnoszenie i opuszczanie żaluzji w pozycji, kiedy lamele są zamknięte – wtedy sznurek napotyka na większy opór i dużo szybciej się wyciera. W przypadku żaluzji drewnianych oraz żaluzji bambusowych do takiej sytuacji może dojść szybciej niż w żaluzjach aluminiowych ze względu na różnice w ciężarze.

Jeśli chodzi o sam hamulec to niezwykle rzadko ulega awarii w żaluzjach o rozmiarze 50 mm natomiast w przypadku żaluzji 25 mm należy pamiętać, aby żaluzja nie była zbyt ciężka, gdyż mechanizm nie wytrzyma ciężaru.

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest patyk do sterowania kontem nachylenia lamelek stosowany w żaluzjach drewnianych, bambusowych oraz aluminiowych w rozmiarze 25 mm. Żaluzje w rozmiarze 25 mm najczęściej montowane są na oknie i przy otwieraniu skrzydła okiennego mogą uderzać o ścianę uszkadzając patyk lub mocowanie patyka tzw. ślimak. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas zamontowanie ogranicznika – wtedy otwierając okno nie będziemy już musieli pamiętać o żaluzji. Istotną kwestią jest także odpowiednie użytkowanie patyka – podczas przekręcania pokrętło i ślimak powinny być w jednej linii, czyli patyk powinien stanowić przedłużenie uchwytu mocującego.

Pamiętajmy, że wszystkie elementy żaluzji bambusowych, drewnianych i żaluzji aluminiowych są wymienne. Jeśli lamele nie są zniszczone i ogólny stan żaluzji jest dobry, zawsze można dokonać wymiany zepsutego podzespołu.